Idag, lördag åkte vi (jag, Stefan, Meja och Greta) till Falköping för att deltaga i Labrador Skaraborgs Glöggpromenad. Kallt och snöigt var det , men trevligt ordnat uppe på Mösseberg.
Men var höll alla labradorägare i Skaraborg hus idag? Vi var bara fyra stycken som kom!!??
Det låga deltagandet resulterade i allafall i att jag, trots bara 6 rätt på tipspromenaden, kammade hem tredjepriset, vilken bestod av en rejäl sillburk. Den kommer att passa perfekt på julbordet.
Idag har vi varit vid Sätra Bruk för en mentaltest på Meja. Vädret var inte det bästa men med tre lager tröjor och två lager byxor, varma kängor, mössa och vantar på så gick det bra.
Sex hundar blev bedömda under söndagen under P-O Erikssons ledning. Meja startade som nr tre, och det gick faktiskt över förväntan.
Totalt var det åtta övningar som hundarna testades i. De roligaste var utan tvekan då P-O lekte troll, samt den övningen som bestod i att två vitklädda spöken dök upp i skogen.
Mejas resultat finns på hennes sida.